Naše projekty:   Agroweb - Agro-obchod - Vetweb - Zahradaweb - Vetobchod

 Hlavní stránka
 Vyhledávání
 Rozšířené hledání
 Databanka informací -Agroweb
   Den Zemědělce Kámen
   Zpravodajství
   Kalendář akcí
   Dokumenty
   Komodity
   Evropská unie
   Sapard
   Téma týdne
   Rostlinná výroba
   Živočišná výroba
   Zemědělská technika
   Názory a komentáře
   Zemědělec roku
   Jízdy zručnosti
   Počasí
   Veteran klub
   Volná místa
   Zeměděl. telefonní seznam
   About the publisher
   Über den Verlag
 Pro předplatitele
 Nabídka odborných knih
 Modely zem. strojů
 Ceník inzerce
 Kontakty
 Napište nám



Editováno od 1.1.2000

 Publikace

Rozhovor s Jiřím Krouským, ředitelem Svazu pěstitelů cukrovky Čech

Před několika dny se uskutečnilo tradiční setkání řepařů a cukrovarníků v Bezně na Mladoboleslavsku. Jak to letos vypadá s pěstební plochou cukrové řepy?
Cukrovka na výrobu cukru se pěstuje na ploše 45 tisíc hektarů a na výrobu bioetanolu na osmi tisících hektarech, několik tisíc hektarů zaujímá i cukrovka na průmyslový cukr.


Jsme postiženi krácením kvóty v souvislosti s odchodem společnosti Eastern Sugar, která činí 102,5 tisíce tun. Navíc na jaře bylo oznámeno preventivní stažení kvóty, které se bude ještě v říjnu upřesňovat, ve výši 7,29 procenta. Naši cukrovarníci koupili ještě dodatečnou kvótu ve výši 14,4 tisíce tun, takže celková letošní kvóta na výrobu cukru by měla dosáhnout 341 tisíc tun, což je zhruba 75 procent původní kvóty.
Předpokládá se, že v příštím roce bychom mohli dokoupit ještě 5600 tun, což je zbytek z dodatečné kvóty 20 070 tun, na kterou máme nárok. Pak bychom se mohli dostat na 346,6 tisíce tun. Ale zase musíme počítat s deklasifikací. Preventivní stahování kvóty se bude realizovat každoročně, kvóta se bude i nadále snižovat.
Cílem cukerní reformy je totiž snížit evropskou kvótu z 18,5 milionu tun na 12 milionů tun a snížit ceny cukru o 40 procent, zastavit export a umožnit přístup rozvojových zemí na evropský trh s cukrem.

Takže dalšímu krácení se ČR nevyhne…

Všichni, cukrovarníci, pěstitelé cukrovky i ministerstvo zemědělství, bojujeme na všech frontách o to, aby krácení nebylo tak velké. Požadujeme, aby i nadále bylo bráno v potaz její snížení kvůli odchodu Eastern Sugar. Zatím se zohledňuje. Zatímco u ostatních států preventivní stažení kvóty představuje 13,5 procenta, u nás to je 7,29 procenta. Hrozí však, že vrácení části kvóty se nebude počítat.
Samozřejmě jsme nespokojení s tím, že Německo, Belgie, Francie, Polsko a další státy neodevzdaly ani tunu kvóty a nakoupily sto procent dodatečné kvóty. Takže všechny tyto státy mají nyní vyšší kvótu, než měly před reformou.

Neplatilo žádné omezení?

Evropská kvóta 17,5 milionu tun byla navýšena o 1,1 milionu tun. Nároky byly přitom rozpočítány podle velikosti exportu. Kdo měl větší export, byl považovaný za více konkurenceschopného a byla mu přidělena dodatečná kvóta. Největší producenti v Evropě, jakými jsou Francie, Německo a Polsko, nakoupili 700 tisíc tun dodatečné kvóty. O zbývající část si mohly zažádat ostatní země. Takže zavírání cukrovarů v Itálii, Maďarsku, Slovensku a u nás nepřineslo požadovaný efekt. Teď se usiluje o to, aby se naše republika a další státy postupně vzdaly své kvóty, ale silným producentům zůstala.

Komisařka Mariann Fischerová Boelová chce do reformy zapojit i samotné pěstitele. Jaký je na to váš názor?

Jde o reformu reformy. Tento poslední návrh byl předložen začátkem května. Teď prochází připomínkami a ve finále – asi v září - se jím bude zabývat rada ministrů. Je cílen na země, kde pěstitelé nevlastní cukrovary. Ve státech, kde jsou cukrovary v rukou pěstitelů, nebo mají vysoký podíl na majetku, tak i kvóta jednoznačně patří pěstitelům. U nás tomu tak ale není. Proto se podle návrhu poskytne pěstitelům právo, že se mohou vzdát do deseti procent kvóty, přidělené cukrovarům. Pokud by to bylo více, mohli by ohrozit chod cukrovarů. Je to naprosto administrativní schéma, které není dobré, protože je účelové.

Už u nás někdo od pěstování cukrovky zcela upustil?

Nyní se v České republice eviduje zhruba 830 pěstitelů. V předchozích letech jich bylo přes 900. Někteří z pěstitelů, kteří dodávali řepu pro Eastern Sugar, ji dál dělají na bioetanol. Z tohoto důvodu se jejich počet udržuje na určité úrovni. V českém svazu máme 316 členů, kteří zatím zůstávají. Někteří jsou ale ve fázi rozhodování. Uvažují, co budou dělat dál. My bychom si přáli, aby to byla řepa na bioetanol. Ale pro ně je v tomto případě rozhodující dopravní vzdálenost do lihovarů, protože se musejí podílet na nákladech na dopravu.

Jak odhadujete letošní úrodu cukrové řepy?

Zprvu bylo 30 procent porostů špičkových, dalších 30 procent silně postižených a 30 procent špatně vzcházelo. Situace se ale vyvíjí. Po květnových deštích a následném teplém počasí se vegetace hodně urychlila. Takže výsledek bude jasný až po sklizni. Kvótový cukr se splní, ale výnos se očekává nižší než v minulých letech.


Autor: fia     


 Vaše názory Přidat názor 


Kontakt na redakci Agrowebu
eva.makalousova@agroweb.cz
Zemědělský servis
vaclav.kyncl@agroweb.cz
Agro Obchod
tereza.bromova@agroweb.cz
© Copyright Profi Press s.r.o. - Publikování nebo šíření obsahu Agrowebu je bez písemného souhlasu Ing. Martina Sedláčka zakázáno.
Aplikaci vytvořila firma Lira IS s.r.o.. Stránky využívají redakční systém Atlantic 2.0. Připojení serveru zajištuje firma IOL.
Vetweb ISSN 1214-7648, Agroweb ISSN 1214-7621, Zahradaweb ISSN 1214-763X.


TOPlist