V boji o trmický lihovar začíná přituhovat

V boji o páchnoucí trmický lihovar začíná přituhovat. Respektive v zápase o to, zda mu bude prodloužen na konci července jeho zkušební provoz, či nikoli.

„Když selhávají orgány státní správy, nevidíme jiné východisko, než se bránit i formou občanské neposlušnosti, například svoláváním demonstrací,“ píše se v otevřeném dopisu Trmické ligy odeslaném v pondělí ředitelce ústecké pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP).
Liga v dopise ředitelku žádá, aby nestranila provozovateli lihovaru a hájla zájmy občanů. Celé jeho znění zveřejnil Deník včera.
Občanské sdružení Trmická liga založila zastupitelka Marcela Hainzová spolu s dalšími obyvateli města.
„Již rok a půl jsou obyvatelé Trmic a okolí obtěžováni zápachem, jehož zdrojem je průmyslový lihovar. Nepomáhá petice, tlak samosprávy, zájem médií,“ píše se v dopisu. „Chceme mít pro příště možnost se účastnit stavebních řízení,“ řekla Hainzová, proč sdružení zakládala.

Rozhodne se 24. července

Podle své ředitelky Jany Moravcové si ČIŽP v Ústí nad Labem uvědomuje, v jaké složité situaci se obyvatelé Trmic, Koštova a okolí nacházejí a rozhodně tuto situaci nepodceňuje.
„Provoz dodržoval platné integrované povolení vydané ke zkušebnímu provozu krajským úřadem, takže ČIŽP nemohla vést proti provozovateli žádné sankční řízení,“ uvedla Moravcová.
„Přesto chápeme obavy a neúnosnou situaci obyvatel a své jasné stanovisko k dalšímu provozu sdělíme 24. července stavebnímu úřadu v Trmicích,“ dodala Moravcová.
Trmická starostka Jana Oubrechtová si myslí, že liga má právo na vyslovení názoru. „Jsem přesvědčená, že na tom, co říkají, něco je.“ V každém případě, ČIŽP podle zákona nemůže během schvalovacího procesu něco zakázat, či povolit. Může jenom souhlasit, anebo nesouhlasit. „Na základě tohoto vyjádření pak trmický stavební úřad povolí, nebo nepovolí další zkušební provoz,“ dodala k tomu Oubrechtová.
I ústecký primátor Jan Kubata při každém jednání s Trmicemi a ČIŽP apeluje, aby s tím něco udělali.
„Velmi mě to trápí, i když to bohužel nejsem schopen fakticky ovlivnit. Neschopnost lihovaru odsmradit svůj provoz je zarážející. Především proto, že deklarovali funkčnost deodozirační jednotky,“ uvedl. V této chvíli by lihovar podle něj měl být uzavřen do vyřešení problému, aby dál neobtěžoval zápachem. „V případě, že to nejsou schopni zvládnout, tak napořád.“

Odbory: Trvá, než se finance seženou

Proti občanům Trmic stojí odbory a agrární komora. Arnošt Svoboda, předseda odborů organizace Stavba z Vodohospodářských staveb, které jsou akcionářem PLP, provozovatele lihovaru, je pro povolení dalšího provozu.
Dle Svobodova názoru by bylo uzavření výdělečného podniku, který chce zaměstnávat, zločin.
V Trmicích ovšem bydlí tři tisíce lidí a v lihovaru, který zaměstnává 80 pracovníků, pracuje jen asi pět z nich. „Netýká se to jen zaměstnanců lihovaru. Odrazí se to i na zemědělce a naše dodavatele,“ namítá odborář Svoboda.
Zároveň si myslí, že na problému by měly obě strany spolupracovat. „Firma závady stále odstraňuje, ale je česká, takže tam nemůže sypat miliony korun v jednom kuse. Dělá to postupně, chvíli to trvá, než se finance seženou,“ dodal.
Za lihovar se staví i předseda Krajské agrární komory František Loudát. „Lihovar má roční kapacitu zpracování 360 tun obilovin. To je velké odbytiště v době, kdy přebytek obilovin činí 2 miliony tun,“ řekl.
Provozovatel lihovaru se hájí, že na odstraňování zápachu pracuje.
„Lihovar soustavně zařízení dovybavuje a zdokonaluje. K tomu, aby dosáhl žádoucího výsledku, musí být provozován,“ tvrdí Bohuslav Brix, odborný poradce trmického lihovaru na ochranu ovzduší.


22. 7. 2009 
Zdroj: Janni Vorlíček, Deník.cz